میکرفون

میکرفون

میکروفن بعنوان یکی از اجزای سیستم دوربین مداربسته، وسیله ای است که امواج صوتی را دریافت کرده و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. قابلیت ضبط صدا یکی از دغدغه های مردم بوده است. ضرورت ضبط صدا در سیستم های نظارتی در برخی مکان ها احساس می شد.

از نظر یک میکروفون دوربین مدار بسته، صداهایی را باید ضبط کنند که همزمان با سیگنال های ویدئویی برای جلوگیری از وقوع جرایم در یک محل تجاری یا خصوصی استفاده می شوند.

استفاده از صدا و تصویر سیستم امنیتی بسیار قوی‌تری ایجاد می‌کند و می‌تواند به اطلاعات بیشتر برای شناسایی مجرمان، توقف جرایم و نظارت عمومی منجر شود.

انواع میکروفون

میکروفن‌های دوربین مداربسته در برندها و شکل‌های متفاوتی وجود دارند که هر کدام از آنها مخصوص یک نوع دوربین و با ویژگی‌های خاص خود هستند که قدرت ضبط صدا در آنها با حساسیت‌های مختلفی انجام می‌شود.

میکروفن را از لحاظ شکل ظاهری و نوع کیس به سه دسته میکروفن باکسی، ذغالی و گلفی می توان تقسیم بندی کرد.

میکروفون سوزنی: یک نوع میکروفن کوچک که می توان آن را مخفی کرد.

این نوع میکروفون یکی از انواع پرکاربرد در محیط های داخلی است. ساختار آن کوچک و از دسته میکروفن های مخفی است و استفاده از آن نیاز به سیم کشی دارد. همچنین این نوع میکروفون در دوربین مداربسته میکروفون دار کیفیت صدای عالی و بدون نویز ایجاد می کند.

سوزنی

میکروفن باکسی: بدنه ای مستطیل شکل دارد

همانطور که از نام آن پیداست بدنه ی آن به شکل جعبه ای کوچک طراحی شده است و پیچی برای تنظیم صدا بر روی آن تعبیه شده است. ولتاژ مصرفی آن 9 – 12 ولت است و حساسیت بالایی دارد.

میکروفن LS

میکروفن گلفی: بدنه ای شبیه توپ گلف دارد.

این نوع یکی از شناخته شده ترین ها در بازار است و همانطور که از نام آن پیداست ظاهری مانند توپ گلف دارد. این نوع سیستم های ضبط صدا بسیار سبک و کوچک بوده و با ولتاژ 6 الی 12 ولت کار می کنند.

یافتن یک میکروفون دوربین مداربسته مقاوم در برابر آب و هوا به موقعیت شما بستگی دارد. اگر از میکروفون خود برای دوربین داخلی استفاده می کنید نیاز نیست یک مدل با دوام تهیه کنید.

اگر نصب در فضای باز دارید، باید میکروفونی پیدا کنید که بتواند عوامل جوی محیط مانند باد و باران را کنترل کند.

آنچه برای شما مهم است در نهایت بر میکروفونی که انتخاب می کنید تأثیر می گذارد، امیدوارم این عوامل به شما در تصمیم گیری درست کمک کند.

اجزای تشکیل دهنده میکروفون

میکروفون از چندین قسمت تشکیل شده است. قسمت برد صدا کار پردازش اصوات را برعهده دارد. یک فیش بر روی سیم دستگاه شنود یا برد وجود دارد که برای وصل شدن به منبع تغذیه 12 ولت در نظر گرفته شده است. برق منبع 12 ولت را باید به مکان نصب میکروفون سیم کشی کرده و از میکروفون به ورودی صدای دستگاه DVR کابل کشی کنید.

دستگاه‌های DVR باید به اندازه‌ی تعداد میکروفون‌ها خروجی صدا داشته باشند. بیش‌تر دستگاه‌های DVR محدودیت تعداد ورودی صدا دارند. اگر نیاز به نصب بیش‌تر از یک میکروفون دارید دستگاهی که میخرید باید قابلیت چند پورت صدا را داشته باشد.

پاسخ برخی از سوالات شما:

آیا ضبط صدا با دوربین قانونی است؟
اصل 25 قانون اساسی بیان می‌دارد: ” بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هر گونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.”  بنابراین استفاده از هرگونه دوربینی تا زمانی که نقض حریم خصوصی تلقی نشود مجاز است.
شاید برایتان سوال شده باشد که آیا استفاده از دوربین مداربسته میکروفون دار جرم نیست؟ در صورتی که وجود دوربین مجهز به میکروفون به افرادی که در آن محیط هستند اطلاع داده شود جرم محسوب نمی شود.
دوربین میکروفون دار تا چه فاصله‌ای قابل استفاده است؟
عموما بیش‌تر دوربین‌های میکروفون دار تا فاصله ی 6 متری صدا را با کیفیت خوبی ضبط می‌کنند.
چگونه متوجه وجود میکروفون در دوربین مداربسته شویم؟
همانطور که مستحضر هستید باید اطراف دوربین مداربسته را با دقت مشاهده کنید و به دنبال میکروفون (گلفی، کیسی، سوزنی) باشید، به کیس دوربین مداربسته با دقت نگاه کنید، اگر دسترسی به کاتالوگ دوربین مداربسته دارید با دقت به دنبال ویژگی Audio Interface باشید.
کیفیت صدایی که توسط دوربین مداربسته ثبت می شود چگونه است؟
دوربین هایی که خودشان مجهز به ضبط صدا هستند کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهند اما اگر کیفیت صدایی که ثبت می شود برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است می توانید از میکروفون های مجزا استفاده کنید. میکروفون های مجزا از طریق پورت A-V به دستگاه ضبط تصویر DVR وصل می شود و صدا را با کیفیت فوق العاده واضحی ثبت می کنند
شما نیز میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و پرسش سوالات خود و خرید از طریق صفحه ارتباط با ما  و نیز از طریق پیج اینستگرامی رسمی ما به نشانی @DORBIN_ARKA به صورت شبانه روز در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.